Kurumsal Başkanın Mesajı
Faaliyetler
Misyon ve Vizyon
Müdürlük Çalışma Yönetmeliği
Müdürlük Organizasyon Şeması
Başkanın MesajıKıymetli hemşehrilerim…

Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Bu hakkın nesilden nesile ulaşması ve kalıcı olması da insanların elindedir. Nitekim doğayı korumak ve çevreyi temiz tutmak bir vatandaşlık görevidir. Devletlerin ve halkın çevre konularına kayıtsız kaldığı her yerde insan hayatını etkileyen olumsuz gelişmeler yaşanmış ve ağır sonuçlar doğurmuştur.

Dünyanın imkânları sınırsız, kaynakları ise tükenmez değildir. Git gide karşımıza çıkan manzara, yaşanan hadiseler, bilim insanlarının açıklamaları endişe verici boyuta ulaşmıştır. Dolayısıyla doğanın korunması ve tahribatın engellenmesi hayati bir önem taşımaktadır. Ormanların yanması, buzulların erimesi, denizlerin ısınması, iklim değişiklikleri, erozyonların yaygınlaşması, su baskınları, çamur taşıyan seller, asit yağmurları, balık türlerinin yok olması, çevre kirliliği, dünyanın doğal ve tarihi dokusunu mahvetmektedir. Bilinçsiz atık kullanımı, orman ve yeşil alanlara zarar verilmesi, denizlerin kirletilmesi gibi etkenlerle sebep olunan çevre sorunları, baş edilmesi güç problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.     

Artık bu duyarsızlığa, bu sorumsuzluğa, bu umursamazlığa topyekün dur dememiz gerekmektedir. İnsanlar dikkat ettiği ve özen gösterdiği takdirde temiz bir dünya mümkün olabilir. Hem ülkemizi hem de içinde yaşadığımız dünyayı düşünmek, sorunlarını dert etmek, payımıza düşen sorumlulukları yerine getirmek durumundayız. Göreve geldiğimiz günden bugüne ‘Önce İnsan, Önce Yaşam’ diyoruz. Sağlıklı toplum, temiz bir kent için var gücümüzle çalışıyoruz. Daha yeşil bir Silivri için yeni yaşam alanları oluşturuyor, cadde ve sokaklarımızın nefes almasını sağlayacak ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. Atıkların kaynağında ayrıştırılması ve yeniden ekonomiye kazandırılmasını çok önemsiyoruz ve bunun için “artı kart” gibi hem çevremizi hem de ekonomimizi destekleyecek projeler üretiyor, atık getirme merkezleri kuruyoruz. Ayrıca iklim değişikliği konusunda, tüm dünyanın ortak bir bilinçle harekete geçmesi gerektiğinin farkındayız ve bu konuda üzerimize düşen ne varsa yerine getirmek adına tüm gayretimizle çalışmaktayız.

Çevrenin bize geçmiş kuşaklardan kalan bir miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız bir emanet olduğu düşüncesinden hareketle, her zamankinden daha fazla hassasiyet gösterme konusunda kararlıyız.

Saygı, sevgi ve hürmetlerimle...Fotoğraflar
Sıfır Atık Bildirim Hattı
444 20 47

Atıklarınız ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarını çağrı merkezimizden alabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır ©2022 T.C. Silivri Belediyesi Atık Yönetimi ve Çevre Portalı