Bitkisel Atık Yağ

BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN AYRI TOPLANMASI ÇALIŞMALARI

Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği 19.04.2005 tarih ve 25791 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanması ile ilgili çalışmalarımız ilgili yönetmelik kapsamında gerçekleştirilmektedir.
Kullanılmış kızartmalık yağlar, yüksek sıcaklık altında okside olmuş, tekrar kullanımı sağlık açısından uygun olmayan yağlardır.

•    Lavabo ve çöpe dökülen 1 lt atık yağ nehirlere, göllere ve denizlere ulaşarak binlerce litre temiz su kaynaklarını kirletir.
•    Lavaboya dökülen atık yağlar kanalizasyon sistemi içindeki katı atıkları boru yüzeylerine yapıştırarak tıkanıklıklara ve yoğun yağışlarda sel baskınlarına can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.
 


Belediyemizce, İlçemiz genelinde bulunan lokantalar, sanayi mutfakları, oteller, motel ve yemekhaneler, hazır yemek üretimi yapan firmalar ile diğer yerlerde gerekli denetimleri yapılarak kullanılmış kızartmalık yağların kanalizasyona dökülmesi önlenmektedir.
 

 


Evimde Bitkisel Atık Yağ Biriktirdim Ne Yapabilirim?

Konutlarda oluşan bitkisel atık yağlar için toplama noktaları oluşturulmuştur. Bitkisel atık yağlarınızı pet şişe veya kaplarda biriktirerek, belediye, muhtarlıklar, camiler, okullar ve bazı sitelerde bulunan bitkisel atık yağ toplama bidonlarına bırakabilirsiniz. Konutlarda en az 5 lt bitkisel atık yağ biriktirildiğinde belediyemize bildirilmesi halinde alım gerçekleştirilmektedir. 444 20 47 


Bitkisel atık yağ toplama noktaları için TIKLAYINIZ.

Silivri Belediyesi İletişim Merkezi

Atıklarınız ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarını çağrı merkezimizden alabilirsiniz.