Ambalaj Atığı

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 24.08.2011 tarih ve 28035 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ambalaj Atığı Nedir?

Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını ifade eder.

  • Kağıt - karton – mukavva
  • Cam şişe ve kavanozlar
  • Metaller (kola kutuları, teneke kaplar, konserve kutuları)
  • Plastikler (su, meşrubat, sıvı yağ ambalajları, deterjan kapları vb.)
  • Kompozit (Süt ve meşrubat kutuları, çorba paketleri, cips vb. paketler)

İlçemizde ambalaj ve geri dönüşüm atıkları;

Belediyemiz, ÇEVKO ve Çiğdemler Hurda Metal İnş. Nak. Ve Otom. San. Tic. Ltd. Şti. arasında imzalanan üçlü protokol kapsamında kaynağında ayrı toplanarak geri kazanılmaktadır. Ambalaj Atıkları Yönetim Planımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun bulunarak onaylanmıştır.

Proje kapsamında konutlar, okullar, iş yerleri, kamu kurum ve kuruluşlarında oluşan ambalaj ve geri dönüşüm atıkları toplanmaktadır.

Okullar, iş yerleri, kamu kurum ve kuruluşları, çay bahçeleri, bankalarda oluşan geri dönüşüm atıklarını toplamak üzere geri dönüşüm iç mekân kutuları dağıtılmaktadır.
 


Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında; Projenin uygulandığı toplu konut alanlarında bulunan sitelerde kapı kapı bilgilendirme yapılmaktadır.

Okul eğitimleri;İlçemizde yer alan ilk ve orta dereceli okullarda geri dönüşüm ile ilgili eğitimler verilmekte, öğrencilerimize geri kazanım bilinci kazandırılmaktadır.

Silivri Belediyesi İletişim Merkezi

Atıklarınız ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarını çağrı merkezimizden alabilirsiniz.